Jak dochodzić odszkodowania za błąd w sztuce lekarskiej?
Doświadczona, wykwalifikowana kadra lekarska oraz nowoczesny sprzęt medyczny niestety nie zapewniają stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do błędu w sztuce lekarskiej.
Definicja
Błąd w sztuce lekarskiej to rodzaj zawinionego zachowania w postaci działania lub zaniechania osoby wykonywującej zawód medyczny. Nie musi więc to być koniecznie lekarz. Osobą popełniającą błąd może być również ratownik medyczny czy pielęgniarka. Sam błąd w sztuce powinien spowodować szkodę w postaci uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Zachowanie musi być sprzeczne z wiedzą i praktyką medyczną.
Katalog błędów w sztuce lekarskiej jest dość szeroki. Błąd w sztuce lekarskiej najczęściej kojarzy się z zabiegiem lup operacją. Błąd w sztuce może polegać także na nieprawidłowo postawionej diagnozie(błąd w rozpoznaniu), błędu terapeutycznego(błąd w leczeniu) a nawet nieprawidłowej organizacji placówki medycznej. Należ jednak rozróżnić błąd w sztuce od powikłań. Powikłanie to określona atypowa reakcja organizmu na prawidłowo podjęty i przeprowadzony zespół czynności leczniczych.
Dochodzone roszczenia
W związku z błędem w sztuce poszkodowany może domagać się różnych roszczeń,
Podstawowym jest zadośćuczynienie za doznaną krzywdę., czyli cierpienia fizyczne i psychiczne poszkodowanego.
Poszkodowany może także domagać się odszkodowania, czyli roszczenia o charakterze majątkowym. W ten sposób można domagać się zwrotu kosztów leczenia, kosztów dojazdu, kosztów opieki osoby trzeciej czy utraconego wynagrodzenia. Oprócz tego można żądać renty tytułem zwiększonych potrzeb (leki, rehabilitacja, koszty opieki dojazdu), jak i renty z powodu utraty zdolności zarobkowania oraz ustalenia odpowiedzialności na przyszłość.
Procedura
Od różnych podmiotów można domagać się roszczeń. Nie musi być to koniecznie placówka medyczna. Może być to też ubezpieczyciel, a w pewnych sytuacjach także i lekarz. Każda sytuacja jest jednak inna i wymaga przeanalizowania. Przed złożeniem pozwu warto złożyć przedsądowe wezwanie do zapłaty. Już na tym etapie można często uzyskać kwoty pieniężne.
Od pewnego czasu istnieje alternatywna droga dochodzenia rekompensaty. Od 6 września 2023 r. wprowadzano zmiany odnośnie składania wniosku o składanie świadczenia kompensacyjnego do Rzecznika Praw Pacjenta. Dopiero w czerwcu 2024 r. zostało wydane rozporządzenie ministra zdrowia określający sposób ustalenia wysokości świadczenia kompensacyjnego.
Świadczenie przyznaje się w odniesieniu do zdarzenia medycznego zaistniałego po dniu wejścia w życie ustawy, czyli po 6 września 2023r. Jest możliwość przyznania świadczenia, także gdy do zdarzenia medycznego doszło przed 6 września 2023 r., ale tylko wtedy gdy wnioskodawca o zakażeniu biologicznym, uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia, albo śmierci pacjenta dowiedział się po 6 września 2024 r.
Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku gdy toczy się lub zakończyła sprawa sądowa o odszkodowanie, zadośćuczynienie lub rentę, to nie można wszcząć postępowania przed Rzecznikiem Praw Pacjenta. Mało tego otrzymanie odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty od osoby odpowiedzialnej za szkodę, choćby z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej także jest negatywną przesłanką wszczęcia postępowania przed Rzecznikiem Praw Pacjenta. Nie można więc dochodzić rekompensaty zarówno przed Rzecznikiem jak i przed sądem oraz przed rzecznikiem oraz bezpośrednio od ubezpieczyciela lub sprawcy. Dlatego należy się zastanowić, którą procedurę wybrać.
Procedura przed Rzecznikiem Praw Pacjenta jest szybsza i tańsza. Ustawa oraz rozporządzenie określa limity przyznanych świadczeń. W postępowaniu sądowym jest możliwość przyznania większych roszczeń.
W szczególności o postępowaniu przed sądem powinny pomyśleć osoby, które mają podstawy żądania renty. Każda sytuacja jest jednak inna i należy ją przeanalizować.
Autor: adw. Jacek Paweł Kamiński