Odlesienie działki - jak odlesić działkę ?
Zmiana lasu na użytek rolny nie jest prostą sprawą administracyjną. Brak zainteresowanie prowadzenia gospodarki leśnej przez właściciela, a chęć prowadzenia gospodarki rolnej to za mało, by zmienić las na użytek rolny. Ponadto decyzja o zmianie lasu na użytek rolny zapada w ramach uznania administracyjnego, co daje organowi swobodę przy podejmowaniu decyzji.
Art. 13 ust. 2 ustawy o lasach mówi, że zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów. To na właścicielu spoczywa ciężar dowodowy wykazania tych szczególnie uzasadnionych potrzeb. Organ ma zaś obowiązek przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, mających na celu potwierdzenie ich istnienia. Warto tu wskazać, że ,,nawet czasowy brak roślinności leśnej nie jest podstawą do przeklasyfikowania gruntu leśnego na nieleśny”(wyrok NSA z dnia 1 marca 2022 r., I OSK 984/21).
Jakie dane będą więc potrzebne właścicielowi do odlesienia działki? Zgodnie z przyjętym poglądem w orzecznictwie poszczególne lasy nie mają takiej samej wartości. ,,Trzeba wziąć pod uwagę takie okoliczności jak: wielkość lasu, jego stan, wiek, rodzaj drzewostanu w tym jego rzadkość bądź powszechność, odległość od działek rolnych, położenie w zwartym kompleksie leśnym, sąsiedztwo infrastruktury przemysłowej oraz drogowej, wykorzystanie lub możliwość wykorzystania do produkcji i gospodarki leśnej(wyrok WSA w Rzeszowie z 1 marca 2022 r., I OSK 984/21). Uszczuplanie powierzchni leśnej jest bowiem wyjątkiem od zasady utrzymywania dotychczasowej powierzchni.
Wskazać też należy, że interes właściciela nie jest tym samym, co szczególnie uzasadniona potrzeba. Niewątpliwe pomocną okolicznością będzie fakt prowadzenia gospodarstwa rolnego. Ta okoliczność może jednak nie wystarczyć.
Powyższe wymogi nie zmieniają tego, że organy powinny dokonać dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz dokonać własnej oceny czy zmiana lasu na użytek rolny stanowi szczególną uzasadnioną potrzebę właściciela lasu. Dla przykładu organy powinny ustalić sytuację rodzinną, dochodową, i majątkową właściciela oraz ewentualnych członków rodziny. W postępowaniach administracyjnych zdarza się, że jednak nie dokonują takich ustaleń.
Wskazuje, że przedstawione przeze mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmianę przepisów jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie.
Autor: adw. Jacek Piotr Kamiński
e-mail: