Odwołanie darowizny – kiedy jest możliwe?
Umowa darowizny jest umową o charakterze nieodpłatnym, uregulowaną w kodeksie cywilnym, a jej wykonanie skutkuje zmniejszeniem majątku darczyńcy. Darczyńca może darować środki pieniężne, samochód lub nieruchomość. Co istotne darczyńca może nałożyć na obdarowanego obowiązek określonego działania lub zachowania nie czyniąc nikogo wierzycielem(polecenie). Darowizna jest interesującą opcją na przekazanie komuś nieodpłatnie rzeczy. Może ona się najlepiej sprawdzić, gdy obdarowany/a jest osobą najbliższą dla darczyńcy. Można wtedy uniknąć konsekwencji podatkowych.
Przesłanki odwołania darowizny
Dla darczyńców istotnym zagadnieniem jest to, czy mogą oni swoją decyzję cofnąć. Przesłanki odwołania darowizny różnią się w zależności od tego czy została ona wykonana. Sama darowizna nie musi być od razu wykonywana.
Darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze niewykonaną, jeżeli po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim obowiązków alimentacyjnych.
W przypadku darowizny już wykonanej darczyńca może ją odwołać, jeżeli obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Darowizna nie może być jednak odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca darowanemu przebaczył. Przeszkodą do odwołania darowizny są także zasady współżycia społecznego.
Także spadkobiercy darczyńcy mogą odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności obdarowanego. Mogę z tego uprawnienia skorzystać, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.
Należy pamiętać o terminach. Darowizny nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.
Wskazuje, że przedstawione przeze mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmianę przepisów jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie.
Autor: adw. Jacek Piotr Kamiński
e-mail: